Kinesio õppematerjalid, Kinesioteip

Kinesioteipimise põhitõed

Kinesioteip bes quality

kinesioteipimine
Kinesioteipi on modifitseeritud selle loomisest peale, et ta jäljendaks võimalikult täpselt naha omadusi. Et kinesioteipimisest aru saada, tuleks terapeudil mõelda/ette kujutada, kuidas ta kasutab enda käsi raviprotseduuril –  kuidas nahk käte all käitub. Kinesioteip venib umbes 55-60 % pikisuunas. See on umbes sama palju, kui venib inimese nahk. Kinesioteip on paberil, millele ta kinnitub, umbes 25%-lise pinge all. Üldiselt on teip efektiivne 3-5 päeva, peale seda tema venivusomadused muutuvad.

Kinesioteibi paksus on umbes sama, mis on epidermisel ehk naha kõige pindmisel kihil. Kui teip on õigesti paigaldatud, siis selline paksus peaks tagama, et umbes kümne minuti möödudes ei tunne inimene enam, et teip on nahapinnale kinnitatud.

Teip laseb nahal hingata ja kuivab kiiresti. Teip ei sisalda lateksit ja liim on akrüülliim, mis aktiveerub soojusega.

Enne paigaldamist peab nahapind olema puhas õlist  ja kuiv niiskusest. Teip liimub seda paremini, mida kauem ta peal on. Kuna liim on paigaldatud teibile jäljendades sõrmejälgede mustrit, siis see laseb aitab nahka paremini üles tõsta ja aitab niiskusel paremini eemalduda.
puhastamine

Soovitav on nahk enne teibi paigaldamist puhastada alkoholiga.

Kui sportteibi paigaldamisel on üldiselt põhiliseks see, et teip, mis paigaldatakse, peaks liigest fikseerima, siis kinesioteip peaks aitama kehal tagasi pöörduda normaalse funktiooni juurde.

Kinesioteibi paigaldmaiseks kasutatakse tavaliselt teibi kas: “Y”, “I”, “X”, “WEB (võrgustik)”, “FAN – lehvik” või “DONUT- sõõrik” kujulist teibi asetust, sõltuvalt sellest, mida teibitakse ja mis eesmärgil.

y-kujulinex-kujulineweb-kujulinedonut-kujulinefan-kujulinei-kujuline

“Y”, “I”, “X” tehnikad on kõige tavalisemad ning neid kasutatakse üldiselt lihasprobleemide leevendamiseks. “FAN” tehnikat kasutatakse lümfivoolu suurendamiseks.”WEB” on modifitseeritud “FAN” tehnika ning “DONUT” on üldiselt kasutatud paistetuste puhul. Sõltumata tehnikast, tasuks teibi otsad enne paigaldamist lõigata ümaraks. Sellisel juhul püsib teip paremini peal.
loikamine

Kinesioteibi ülemine ots tuleks üldiselt paigaldada umbes 5 cm alla poole lihase alguskohta või kui teipisega alustatakse teiselt poolt, siis umbes 5 cm ülespoole lihase kinnituskohast. Esimesed 2-3 cm tuleb paigaldada ilma pingeta ja otsi tuleks hõõruda, et liim soojeneks. Sellisel juhul on liimuvus parem.
rebimine otsarebimine5cm
Hõõruda on soovitatav teibi tagant eemaldatud paberi libedama poolega seni kuni näpude all on tunda soojust.

Kõigi baastehnikate puhul, “Y”, “I”, “X”, tuleb lihas viia väljavenitatud asendisse.

venitatudlihas

Kinesioteip venib umbes 55-60 %. Nahale paigaldades tuleks jälgida, et pinge ei oleks liiga suur ja ei tekitaks ebamugavust. Parema efekti saamiseks peaks pinge olema pigem väiksem kui suurem.

AKUUTSES vigastusfaasis, kas see on siis lihase venitus/rebend või ülekoormusest tulenev probleem, asetatakse teip lihasele, alusatades tema KINNITUSKOHAST ja lõpetades lihase ALGUSKOHTA. pinge peaks olema väike, 15-25 % teibi venivusest, see tähendab, et teipi ei venitata, vaid paigaldadatakse ta sama pingega, millega ta on kleebitud paberile. Kui akuutse probleemiga või niipidiselt paigaldatud teip asetada nahale liiga suure pingega, siis on temast rohkem kahju kui kasu.
akuutnekinesio1 akuutnekinesio2 akuutnekinesio3 akuutnekinesio4

Kui kasutada “Y” tehnikat, siis tuleb jälgida, et esimene teibiriba asetatakse nahale nii, et lihas on väljavenitatud asendis. Teise riba paigaldamiseks viiakse lihas/liiges uude asendisse, kus ta on jällegi väljavaenitatud asendis teise teibiriba paigaldamise ajal.

Peale teibi paigaldamist tuleb patisenti juhendada, et teip saavutab enda parima liimumise umbes kahekümne minuti pärast ning selle aja jooksul ei tohiks teha tugevaid liigutusi või sporti, et teip maha ei tuleks. Teipi võiks kanda 3-4 päeva. Kui teip on märjaks saanud, siis ei tohi tema kuivatamiseks kasutada soojapuhureid ja muud sarnast, vaid teibilt tuleb suurem niiskus lihtsalt rätikuga patsutades kuivatada ja seejärel lasta kuivada.

“X” teipi kasutatakse tavaliselt lihastele, mis liiguvad üle kahe liigese. Sellise teibi puhul venitatakse paigaldamisel teibi keskmist 1/3, et teip saaks vabalt liikuda, kui mõlemad liigesed on viidud maksimaalsele venitusasendisse.

PROBEELMID

Liigsed karvad nahal tuleks eemaldada.

Umbes 20-30 minutit peale teibi paigaldamist peaks patsient olema sportilikult mitte väga aktiivne, et teip saavutaks enda maksimaalse liimumise.

Kui teip paigaldatakse nahale füüsilise tegevuse ajal, siis võib olla vajalik kasutada lisa liimi või alusliimi. Kui sellist liimi kaustakse, siis  on teibi eemaldamine väga raske ja võib olla valulik ning selleks võib vaja olla vajalikke vahendeid.

TEIPIMISE PÕHITÕED

FASCIA teipimise puhul (et hoida fasciat tema õiges asendis), paigaldatakse teip pingega 20-25 % tema venivusest.

NAHA TÕSTMINE, et luua nö rohkem ruumi sellesse kohta, kus on valu, paigaldatakse teip umbes 25-50 % tugevusega tema venivusest.

SIDEMETE JA KÕÕLUSTE korrigeerimiseks kasutatakse teibi pinget 50-75% teibi venivusest.

FUNKTISONAALNE KORRIGEERIMISE puhul tahetakse kas limiteerida liikuvusulatust või suurendada sensoorset tundlikkust. Teip paigaldatakse pingega 50-100%

See materjal on tõlgitud raamatust “Clinical Therapeutic Applications of Kinesio Taping Method” “nd Edt. KENZO KASE, JIM WALLIS, TSUYOSHI KASE

REA Bionic dünaamiline kinesioteip ETHNIC muster

12.90
Mõõdud 5cm x 5m Uus  4-suunas venitatav dünaamiline REA kinesioteip on revolutsiooniline lahendus nii igapäevaseks kui ka sporditegevuseks. Selle peamine eripära on sünteetilisest kangast valmistatud struktuur, mis tagab teibi elastseks jäämise kuni 10 päeva või enam. See on märkimisväärne edasiminek võrreldes tavalise puuvillase kinesioteibiga, mille elastsus kestab vaid umbes 48 tundi.
Lisa korvi

REA Kinesioteip Ultra tugev XL 10cm x 5m

19.95
Mõõdud Pikkus 5m Laius 10cm REA TAPE ULTRA STRONG on pühendatud crossfit-maniakkidele ja ekstreemsete spordialade harrastajatele. See kinesioteip on tugevama liimiga, kui teiste kaubamärkide kinesioteibid, aidates teil esineda enesekindlalt. Eriti tugevat liimi ei mõjuta higi ega vesi, muutes selle peatamatuks igas olukorras või kliimas.
Vali

MoVeS Kinesiology Tape 5cm x 35m Beez

32.00
MoVeS kinesioteip 5cm x 35m MoVeS kinesioteip on valmistatud kvaliteetsest puuvillast ning seda kasutatakse liigeste ja lihaste toetamiseks. See nahasõbralik kinesioloogiline teip on hüpoallergeenne, lateksivaba, hingav ja veekindel. Kinesioteibi kleepuv pool on valmistatud akrüülist, mis takistab higi ja niiskuse imendumist teibi sisse.
Lisa korvi

Curetape aukudega kinesioteip 5cm x 5m

15.90
Curetape aukudega kinesioteip, millega saab lümfisüsteem samuti lisastiimuleid, mistõttu see CureTape® variant sobib väga hästi ägedate vigastuste, tursete ja hematoomide puhul. CureTape® on kõige laialdasemalt kasutatav kaubamärk professionaalsel kinesioteibi (para) meditsiiniturul. CureTape® on meditsiinitoode, mis kuulub klassi 1
Vali

 

Lisa kommentaar