Kinesioteipi on modifitseeritud selle loomisest peale, et ta jäljendaks võimalikult täpselt naha omadusi. Et kinesioteipimisest aru saada, tuleks terapeudil mõelda/ette kujutada, kuidas ta kasutab enda käsi raviprotseduuril – kuidas nahk käte all käitub. Kinesioteip venib umbes 55-60 % pikisuunas. See on umbes sama palju, kui venib inimese nahk. Kinesioteip on paberil, millele ta kinnitub, umbes 25%-lise pinge all. Üldiselt on teip efektiivne 3-5 päeva, peale seda tema venivusomadused muutuvad.
Kinesioteibi paksus on umbes sama, mis on epidermisel ehk naha kõige pindmisel kihil. Kui teip on õigesti paigaldatud, siis selline paksus peaks tagama, et umbes kümne minuti möödudes ei tunne inimene enam, et teip on nahapinnale kinnitatud.
Teip laseb nahal hingata ja kuivab kiiresti. Teip ei sisalda lateksit ja liim on akrüülliim, mis aktiveerub soojusega.
Enne paigaldamist peab nahapind olema puhas õlist ja kuiv niiskusest. Teip liimub seda paremini, mida kauem ta peal on. Kuna liim on paigaldatud teibile jäljendades sõrmejälgede mustrit, siis see laseb aitab nahka paremini üles tõsta ja aitab niiskusel paremini eemalduda.
Soovitav on nahk enne teibi paigaldamist puhastada alkoholiga.
Kui sportteibi paigaldamisel on üldiselt põhiliseks see, et teip, mis paigaldatakse, peaks liigest fikseerima, siis kinesioteip peaks aitama kehal tagasi pöörduda normaalse funktiooni juurde.
Kinesioteibi paigaldmaiseks kasutatakse tavaliselt teibi kas: “Y”, “I”, “X”, “WEB (võrgustik)”, “FAN – lehvik” või “DONUT- sõõrik” kujulist teibi asetust, sõltuvalt sellest, mida teibitakse ja mis eesmärgil.
“Y”, “I”, “X” tehnikad on kõige tavalisemad ning neid kasutatakse üldiselt lihasprobleemide leevendamiseks. “FAN” tehnikat kasutatakse lümfivoolu suurendamiseks.”WEB” on modifitseeritud “FAN” tehnika ning “DONUT” on üldiselt kasutatud paistetuste puhul. Sõltumata tehnikast, tasuks teibi otsad enne paigaldamist lõigata ümaraks. Sellisel juhul püsib teip paremini peal.
Kinesioteibi ülemine ots tuleks üldiselt paigaldada umbes 5 cm alla poole lihase alguskohta või kui teipisega alustatakse teiselt poolt, siis umbes 5 cm ülespoole lihase kinnituskohast. Esimesed 2-3 cm tuleb paigaldada ilma pingeta ja otsi tuleks hõõruda, et liim soojeneks. Sellisel juhul on liimuvus parem.
Hõõruda on soovitatav teibi tagant eemaldatud paberi libedama poolega seni kuni näpude all on tunda soojust.
Kõigi baastehnikate puhul, “Y”, “I”, “X”, tuleb lihas viia väljavenitatud asendisse.
Kinesioteip venib umbes 55-60 %. Nahale paigaldades tuleks jälgida, et pinge ei oleks liiga suur ja ei tekitaks ebamugavust. Parema efekti saamiseks peaks pinge olema pigem väiksem kui suurem.
AKUUTSES vigastusfaasis, kas see on siis lihase venitus/rebend või ülekoormusest tulenev probleem, asetatakse teip lihasele, alusatades tema KINNITUSKOHAST ja lõpetades lihase ALGUSKOHTA. pinge peaks olema väike, 15-25 % teibi venivusest, see tähendab, et teipi ei venitata, vaid paigaldadatakse ta sama pingega, millega ta on kleebitud paberile. Kui akuutse probleemiga või niipidiselt paigaldatud teip asetada nahale liiga suure pingega, siis on temast rohkem kahju kui kasu.
Kui kasutada “Y” tehnikat, siis tuleb jälgida, et esimene teibiriba asetatakse nahale nii, et lihas on väljavenitatud asendis. Teise riba paigaldamiseks viiakse lihas/liiges uude asendisse, kus ta on jällegi väljavaenitatud asendis teise teibiriba paigaldamise ajal.
Peale teibi paigaldamist tuleb patisenti juhendada, et teip saavutab enda parima liimumise umbes kahekümne minuti pärast ning selle aja jooksul ei tohiks teha tugevaid liigutusi või sporti, et teip maha ei tuleks. Teipi võiks kanda 3-4 päeva. Kui teip on märjaks saanud, siis ei tohi tema kuivatamiseks kasutada soojapuhureid ja muud sarnast, vaid teibilt tuleb suurem niiskus lihtsalt rätikuga patsutades kuivatada ja seejärel lasta kuivada.
“X” teipi kasutatakse tavaliselt lihastele, mis liiguvad üle kahe liigese. Sellise teibi puhul venitatakse paigaldamisel teibi keskmist 1/3, et teip saaks vabalt liikuda, kui mõlemad liigesed on viidud maksimaalsele venitusasendisse.
PROBEELMID
Liigsed karvad nahal tuleks eemaldada.
Umbes 20-30 minutit peale teibi paigaldamist peaks patsient olema sportilikult mitte väga aktiivne, et teip saavutaks enda maksimaalse liimumise.
Kui teip paigaldatakse nahale füüsilise tegevuse ajal, siis võib olla vajalik kasutada lisa liimi või alusliimi. Kui sellist liimi kaustakse, siis on teibi eemaldamine väga raske ja võib olla valulik ning selleks võib vaja olla vajalikke vahendeid.
TEIPIMISE PÕHITÕED
FASCIA teipimise puhul (et hoida fasciat tema õiges asendis), paigaldatakse teip pingega 20-25 % tema venivusest.
NAHA TÕSTMINE, et luua nö rohkem ruumi sellesse kohta, kus on valu, paigaldatakse teip umbes 25-50 % tugevusega tema venivusest.
SIDEMETE JA KÕÕLUSTE korrigeerimiseks kasutatakse teibi pinget 50-75% teibi venivusest.
FUNKTISONAALNE KORRIGEERIMISE puhul tahetakse kas limiteerida liikuvusulatust või suurendada sensoorset tundlikkust. Teip paigaldatakse pingega 50-100%
See materjal on tõlgitud raamatust “Clinical Therapeutic Applications of Kinesio Taping Method” “nd Edt. KENZO KASE, JIM WALLIS, TSUYOSHI KASE
CureTape® Cutter – Kinesioteibi lõikur
Mueller Kinesiology Tape kinesioteip, 5cm x 5m, karp 6tk, must
REA Bionic dünaamiline kinesioteip ETHNIC muster
REA Kinesioteip Ultra tugev XL 10cm x 5m