Kasulik

Joogamatt ja treeningmatt – nende erinevused

jooga

Matt on ehk üks kõige mitmekülgsemaid sporditarvikuid. Matti saab kasutada paljude erinevate harjutustes ja spordialadel, mitte ainult fitnessi või jooga harrastamiseks. Neid on saadaval erineva paksusega, erinevatest materjalidest ning saab ka valida värvide/mustrite vahel.

Samuti saate valida eri tüüpi mattide vahel. Populaarsemad neist on joogamatt ja treeningmatt. Aga mis on nende vahe ja kas tõesti on vaja joogamatti jooga jaoks ja treeningmatti fitnessi jaoks?

Millised on joogamati ja fitnessmati erinevused?
Joogamatt ja fitnessimatt ei ole samad, nad erinevad mitmete oluliste punktide poolest.

Paksus

Pannes mõlemad matid kõrvuti, näete kohe selget erinevust. Treeningmatt on silmnähtavalt paksem. Tavaline joogamatt on tavaliselt nelja kuni kuue millimeetri paksune. Kui vajate joogaharjutuste puhul rohkem tuge, näiteks kui harrastate Power-joogat, siis on parem valida veidi paksem matt, et hoida harjutusi tehes rohkem stabiilsust. Kui harrastad joogat kodus, sobib samuti paksem matt. Kas võtate joogamati sageli kaasa, näiteks joogatundi või parki? Siis valige õhem matt. Saate selle hõlpsasti kokku rullida ja kaasa võtta.

Treeningmatid on tavaliselt 1 kuni 1,5 sentimeetri paksused. Kuna koormus fitnessis on tavaliselt suurem, on paksem matt mugavam.

Kas teete palju tasakaaluharjutusi? Neid saate hõlpsamini sooritada õhemal matil. Mida paksem on matt, seda rohkem peate stabiliseerumiseks vaeva nägema, mis läheb tasakaaluharjutuse arvelt.

Tihedus
Lisaks mati paksusele on oluline ka selle tihedus. Suurem tihedus tagab suurema stabiilsuse ja mugavuse. Kas teete harjutusi, mis avaldavad matile suuremat koormust? Siis valige suurema tihedusega matt.

Keskkonnasõbralikkus
Kas olete keskkonnateadlik ja soovite keskkonnasõbralikku joogamatti? Ka need on saadaval. Valige näiteks korgist joogamatt.

Struktuur
Joogamatil on parem pinnastruktuur kui spordimatil. Jooga puhul tuleb sageli hoida pikemalt teatud poose ja selleks on vaja rohkem haardumist matil. Seega on matil karedam struktuur. Kuna fitnessi puhul higistatakse tavaliselt veidi rohkem, on fitnessimatt siledam, mistõttu on seda lihtne puhastada.

Materjal
Enamik joogamatte on valmistatud PVC-st. See materjal on tugev, kvaliteetne, jäik ja võib normaalse kasutamise ja hea hoolduse korral kesta aastaid.

Treeningmatt on tavaliselt valmistatud kummist, polümeerist või neopreenist. Nii, et see on PVC-st veidi paksem ja harjutuste tegemisel küünarnukkidele ja põlvedele parem. Lisaks ei libise matt kergesti teie all, isegi kui teete harjutusi, mis koormavad matti veidi rohkem.

NBR matidsünteetiline kumm, mida kasutatakse peamiselt õlikindlate kummitoodete valmistamiseks. Sellel on suurepärane kulumiskindlus, kuid tegemist on üsna libeda ja mitte elastse matiga. Kui tootmisel pole kaltsiumoksiidi osakaal hästi kontrollitud, siis võivad matid põhjustada nahaallergiat või põletustunnet. Lisaks sellele kipuvad NBR matid tootmise käigus kasutatava aine tõttu olema lõhnavad.

Plussid Miinused
Odav hind Keemilises rasketööstuses toodetud
NBR jooga on paks ja tihe (sobib tundlike liigestega inimesele) Halb tasakaal
Lihtne puhastada higi ja mustust Halb elastsus
Lihtne pesta Ei sobi välistingimustesse, halb valguskindlus
Vastupidav Märjana halb haarduvus
Sobib külmale põrandale

TPE matt – tavaliselt valmistatud plastist ja kummist polümeeridest ning seda kasutatakse laialdaselt spordivarustuses. Sellest materjalist valmistatud matil on hea libisemiskindlus, elastsus ja vastupidavus, kuid hind on üldiselt veidi kõrgem. Tehniliselt on TPE materjal sobivam joogaharjutuste tegemiseks.

Plussid Miinused
Õiglane hind Toodetud keemilises rasketööstuses
Vastupidav Halb haardumine kui märjaks läheb
Kerge pesta
Lihtne higi ja mustusest puhastada
Taaskasutatav
Sobib nii sise- kui välistingimustes kasutamiseks

Kummist joogamatidkummimatid on hea vastupidavusega ja libisemisvastased. Naturaalne tekstuur tagab teie kehale tugeva haardumise. Mattidel on kummile omane lõhn, mida on raske eemaldada, kuid see on täiesti ohutu.

Plussid Miinused
Taaskasutatav Inimesed, kes on lateksi suhtes allergilised, ei tohi kasutada
Mittemürgine Raske
Hea vastupidavus Pikalt kuivamine pärast puhastamist
Tugev haardumine Halb lõhn, kuid see kaob ajaga
Madal kuumuse ja päikesekiirguse vastupidavus, ei sobi välitingimustes kasutamiseks
Märjana libe

PU materjalist matid on arenev orgaaniline polümeermaterjal, mida kasutatakse peamiselt kunstnaha, diivanite, autode roolirataste jne valmistamiseks. PU on tuntud oma suurepärase libisemisvastasuse, hingavuse ja vett imava omaduse poolest isegi siis, kui treeningu ajal saab matt märjaks. Teisest küljest on see võrreldes TPE või teiste mattidega kallim ja raskemini hooldatav. Seetõttu ei ole algajatel tõesti soovitatav seda matti valida.

Plussid Miinused
PU on sünteetiline materjal. Tehislik ei tähenda tingimata ebaturvalist või mürgist. Kahjuks ei ole võimalik alati teada, kuidas konkreetne PU materjal on valmistatud.
See ühendab endas kummi plastilisuese ja plastiku tugevuse.
Kergesti taaskasutatav ja väga vastupidav isegi päikesevalguse ja kuumuse mõjul (erinevalt looduslikust kummist).

PVC on plastipõhine materjal, mis on väga vastupidav, kergesti puhastatav ja pakub suurepärast haarduvust põrandale. PVC-matid ei ole siiski imavad ja võivad tugeva higistamise korral muutuda libedaks. PVC on lateksivaba, mis on kasulik lateksiallergikutele. PVC-matt ei ole siiski rebenemiskindel ja selle vastupidavus on halb. See kipub pärast pikaajalist kasutamist kooruma ja mis veelgi tähtsam, see ei ole biolagunev ega nii keskkonnasõbralik kui teised võimalused. Seetõttu on PVC joogamatt järk-järgult turult kõrvaldatud.

Plussid Miinused
Madal hind Keskkonnale kahjulik
Vastupidav Pole taaskasutatav
Lihtne puhastada Mürgiseid aineid sisaldav
Hea haarduvus Märjana libe
Sobib nii sise- kui ka välistingimustes kasutamiseks

Lisaks ülaltoodud levinud mattidele toodetakse juba eelnevalt mainitud korgist matte / puuvillast matte ja ka villast matte, nende materjalidest mattide hind on teistest kõrgem.

Millal valida treeningmatt?
Kui teete harjutusi, mis on suurema koormusega, näiteks kõhulihaste harjutusi või treenite raskustega, on kõige parem valida treeningmatt. See matt annab rohkem tuge, sest on paksem. Harjutused muutuvad mugavamaks, sest pind on pehmem. Lisaks ei pea te kartma, et harjutusi tehes liigub matt äkki teie alt ära. Treeningmatti on ka lihtne puhastada.

Millal valida joogamatt?
Kui harrastate joogat kõval pinnal, näiteks elutoa põrandal või joogastuudios, on joogamatt ideaalne. Joogamatt on mugavam, soojendab käsi ja jalgu ning hoiab ära libisemise. Lisaks on jooga tegemine matil hügieenilisem, sest pealtnäha kerged harjutused võivad siiski väga higistama ajada.

NBR treeningmatt 180x60x1cm Must

14.95
NBR materjalist treeningmatt mõõtmetega 180 x 60 x 1cm See keskkonnasõbralik treeningmatt on valmistatud kvaliteet materjalist ja on seetõttu väga vastupidav. Treeningmatt sobib hästi rühmatundides kasutamiseks. Treeningmatti on lihtne niiske lapiga puhastada. Värvus: must
Loe edasi

P2I joogamatt 173x58x0.6cm Roosa

25.50
Väga heade omadustega  6mm paksune kummist võimlemismattmatt, mis tagab libisemiskindluse igal pinnalse. Tegemist on kummitaolise materjaliga, mis valgub ilusti põrandale ja parim pinnas jooga või pilatese harrastajatele. Kui soovid tõesti kvaliteetset matti, siis see on tõesti parim! Kaasas kanderihm.
Lisa korvi

PROIRON treeningmatt 180 x 61 x 1.5 cm

14.95
PROIRON pehme treeningmatt PVC on sobilik erinevate harjutuste tegemiseks. Väga hea näiteks istessetõusudeks, ilma et sabakont valusaks jääks. Toenglamades harjutuste tegemiseks, ilma et küünarnukid valusaks jääks. Sobilik ka matkale kaasa võtmiseks, et oleks mugav metsas või kivisel pinnal istuda või magada.
Vali

Pure 2Improve Treeningmatt 182x61x0.4cm Must piltidega

Original price was: €17.95.Current price is: €14.95.
P2I treeningmatt on vastupidav, ftalaadivaba materjalist. Libisemiskindel, kergesti puhastatav . Illustreeritud 12 harjutusega kahes kategoorias. Mõõtmed 182x61 x 0,4cm
Lisa korvi

REA joogamatt 180x60x0.6cm -kvaliteetne materjal (roosa)

32.50
Väga heade omadustega  6mm paksune kummist võimlemismattmatt, mis tagab libisemiskindluse igal pinnalse. Tegemist on kummitaolise materjaliga, mis valgub ilusti põrandale ja parim pinnas jooga või pilatese harrastajatele. Kui soovid tõesti kvaliteetset matti, siis see on tõesti parim! Värvus: roosa. Mõõtmed: 60x180x6mm Kaasas kanderihm Musta värvi joogamati leiab SIIT
Lisa korvi

SISSEL Gym Mat võimlemismatt 1.0, sinine

Original price was: €49.90.Current price is: €39.50.
Sissel Gym mat võimlemismatt on optimaalne ja mugav spordi, fitnessi, jooga jms jaoks. Valmistatud kvaliteetsest materjalist, mis on hügieeniline ja mida on võimalik kergesti puhastada.
Lisa korvi

SISSEL® pilatese ja joogamatt 180x60x0.6cm

Original price was: €34.90.Current price is: €29.90.
Kvaliteetne pilatese ja joogamatt mõõtudega 180 cm x 60 cm x 0,6 cm.
Lisa korvi

Sveltus joogmatt korgist 183x61x0.4 cm

29.99
Sveltuse matt on ideaalne joogaks, pilateseks või muuks lõõgastavaks tegevuseks. Kahepoolne matt, mille üks pool on vahust ja teine pool korgist. Tegemist on vastupidava libisemiskindla ja antibakteriaalse matiga. 183 x 61 x 0.4cm
Lisa korvi