Kuidas valida õige võimlemispall?

Võimlemispall on mitmekülgne treeningvahend, mida kasutatakse nii jõu-, tasakaalu- kui ka taastusravi harjutustes. Võimlemispallid aitavad parandada keha stabiilsust, tasakaalu ja lihasjõudu. Neid saab kasutada:
Fitness-treeninguteks (nt kõhulihaste harjutused, kükid)
Füsioteraapias ja taastusravis
Kontoritoolina (ergonoomiliseks istumiseks ja kehahoiaku parandamiseks)
Raseduse ajal (seljavalu leevendamiseks ja sünnituseks ettevalmistamiseks)
Õige palli valimine on oluline, et tagada ohutus, mugavus ja maksimaalne kasu treeningul. Selles juhendis vaatleme olulisi tegureid, mida peaks võimlemispalli ostmisel arvesse võtma.
Materjal
Õige materjali valimine mõjutab võimlemispalli vastupidavust ja kasutusmugavust. Järgnevalt on välja toodud kõige levinumad materjalid, mida kasutatakse võimlemispallide tootmisel:
- Keskkonnasõbralik PVC – Elastne, kulumiskindel ja sageli mati viimistlusega. Ideaalne jõusaalidele, mis väärtustavad jätkusuutlikkust ja pikaajalist kasutust.
- Taaskasutatud PVC – Tavaliselt läikivama pinnaga, karedam tekstuur ja võib eraldada plastilõhna. Kuigi see on vastupidav, peetakse seda tavaliselt vähem tõhusaks kui keskkonnasõbralikku PVC-d.
- TPE (termoplastilised elastomeerid) – Pehme, paindlik ja keskkonnasõbralik materjal, millel on hea elastsus, kuid mis ei pruugi intensiivseks kasutamiseks olla nii vastupidav kui PVC.
- NBR (nitrilbutadieenkumm) – Sünteetiline kummimaterjal, mis on pehme ja mugav, kuid võib suure kasutuskoormuse korral kiiremini kuluda.
- Kumm – Vähem levinud, kuid pakub head vastupidavust ja haarduvust. Mõned kummist pallid sisaldavad lateksit, mistõttu tuleks arvestada klientidega, kellel on lateksiallergia.
Suurus
Võimlemispallid on saadaval erinevates suurustes, et sobida erineva pikkusega kasutajatele ja tagada õige kehaasend treeningute ajal. Palli suurust mõõdetakse selle läbimõõdu järgi, mis määratakse täielikult täis pumbatud palli keskpunktist.
Õige suuruse leidmiseks peaks kasutaja istuma pallil järgmiselt:
Kui põlved on ülespoole suunatud ja reied madalamal kui puusad, on vaja suuremat palli. Kui jalad ei ulatu kergesti põrandale, on vaja väiksemat palli.
Kui sa tahad palli kasutada laua taga istumiseks, siis on oluline, et põlved oleksid 90-kraadise nurga all. Samuti, kui oled kahe suuruse vahel, vali väiksem, kui soovid rohkem stabiilsust, ja suurem, kui tahad intensiivsemat treeningut.
Üldised soovitused palli suuruse valimiseks:
Suurem pall on soovitatav, kui kasutajal on pikad jalad, suurem kehakaal, seljaprobleemid või kui palli kasutatakse peamiselt venitusharjutusteks.
Väiksem pall sobib paremini lühemate jalgade või madalama kehamassiindeksiga (BMI) kasutajatele.
Võimlemispalli suurus sõltub kasutaja pikkusest. Üldine reegel õige suuruse leidmiseks:
Alla 140 cm → 45 cm pall
140–155 cm → 55 cm pall
156–170 cm → 65 cm pall
171–185 cm → 75 cm pall
Üle 86 cm → 85 cm pall
Vastupidavus
Võimlemispalli valimisel on vastupidavus kriitiline tegur, mis mõjutab nii ohutust kui ka kasutusmugavust. Järgnevalt on välja toodud kaks peamist elementi, mis määravad palli vastupidavuse ja funktsionaalsuse treeningute ajal.
Anti-burst omadused
Anti-burst ehk aeglaselt tühjenevad võimlemispallid on loodud nii, et need ei puruneks järsult torke korral, vaid tühjeneksid aeglaselt. See teeb need eriti turvaliseks jõusaalides ja intensiivsete treeningute puhul.
Medpoint e-poes leiad suure valiku anti burst tehnoloogiaga vastupidavaid võimlemispalle:
Mummudega võimlemispall + pump HMS
PTP CBPRO Hall võimlemispall 75cm
SISSEL® Securemax võimlemispall, 55 cm, sinakaslilla
SISSEL® Securemax võimlemispall, 75 cm, hõbe
Vastupidav Võimlemispall GRIZZLY 65cm + pump HMS YB02
Võimlemispall 55cm, Petrol, pumbaga Tunturi
Võimlemispall 65cm, roosa kuld, pumbaga-Tunturi
Võimlemispall 75cm Pure2Improve
Libisemiskindlus
Libisemiskindlus on sama oluline kui anti-burst omadused, kuna see aitab hoida võimlemispalli stabiilsena ja vähendab libisemise riski treeningute ajal.
Palli haarduvus sõltub peamiselt selle pinnatekstuurist:
Kergelt tekstuuritud pind tagab piisava haarde, hoides palli paigal, kuid võimaldades samal ajal sujuvat liikumist harjutuste ajal.
Liiga sile pall võib teatud pindadel kergesti libiseda, suurendades vigastuste ohtu.
Liiga kleepuv pind võib aga koguda mustust, tolmu ja kiude, mistõttu vajab pall sagedasemat puhastamist.
Tasakaal haarduvuse ja liikumise vahel on oluline, et tagada turvalisus ilma kasutusmugavust ohverdamata. Seetõttu tuleks valida pall, mis pakub piisavalt stabiilsust, kuid ei takista loomulikku liikumist treeningu ajal.
Õige täispuhumine
Võimlemispalli korrektne täispuhumine on oluline nii ohutuse kui ka jõudluse tagamiseks igas treeningukeskkonnas. Kuigi mõned pallid on varustatud käsipumbaga, on sageli efektiivsem kasutada õhukompressorit või jalgrattapumpa.
Olulised sammud õige täispuhumise tagamiseks:
Puhuge pall tootja soovitatud läbimõõdu järgi. Uute pallide puhul on soovitatav täis pumbata need umbes 80% ulatuses, lasta seista üleöö, et materjal saaks venida, ja järgmisel päeval pumbata lõplikku suurusesse.
Märkige soovitud läbimõõt seinale ja täispuhumise ajal jälgige, et palli ülemine osa ulatuks selle märgini.
Testige palli istudes – see peaks vajuma umbes 5–7 cm teie keharaskuse all, mis näitab optimaalset tugevust ja paindlikkust.
Elektriline pallipump rattapump
Elektriline suruõhupuhur
Intex elektriline pallipump 220V
P2I Double Action pallipump
Pallipump 1.4L Double Action Easy Camp
Pallipump käsipump võimlemispallidele SISSEL
Xiaomi kaasaskantav õhukompressor 2 pallipump
Kuju säilitamine
Aja jooksul on normaalne, et võimlemispall kaotab järk-järgult õhku, mis võib vähendada selle tugevust ja efektiivsust. Hea kvaliteediga pall, mis hoiab õhku kauem, vähendab sagedase järelpumpamise vajadust, mis võib olla aeganõudev.
Palli täis püsimise kestus sõltub mitmest tegurist:
Materjali kvaliteet – kõrgema kvaliteediga pallid säilitavad oma kuju kauem ja vajavad harvem täispumpamist.
Kasutusintensiivsus – suurema koormuse all olevad pallid võivad kiiremini õhku kaotada.
Keskkonnategurid – temperatuur ja niiskus mõjutavad palli vastupidavust ja seda, kui kaua see oma kuju säilitab.
Kuigi regulaarne kasutamine toob kaasa mõningase õhukaotuse, peaksid kvaliteetsed pallid enne uuesti täispumpamist säilitama oma kuju ja tugevuse piisavalt pikaks ajaks.
Võimlemispalli tarvikud
Paljud võimlemispallide tootjad pakuvad lisatarvikuid, mis parandavad kasutuskogemust ja lisavad väärtust ostule. Need tarvikud võivad oluliselt suurendada mugavust ja funktsionaalsust, eriti spordisaalides, kus varustust kasutatakse sageli.
Peamised võimlemispalli tarvikud:
Õhupumbad – Tavaliselt kaasas täispuhumiseks, kuid elektriline pump on soovitatav, kuna see muudab palli täispuhumise ja tühjendamise lihtsamaks ja kiiremaks, eriti kui seda tehakse sageli.
Rõngasalus – hoiab palli paigal ja takistab veeremist
Võimlemispalli kate – mugavamaks istumiseks
Elektriline pallipump rattapump
Intex elektriline pallipump 220V
SISSEL® võimlemispalli kate, hall, 65 cm
Sveltus võimlemispalli alus pesa 49cm
Võimlemispallide virnastaja
Olulised soovitused võimlemispalli ostmisel
Kui plaanite soetada oma spordisaali jaoks võimlemispalle, on oluline arvestada mitmete teguritega, et teha parim võimalik valik. Siin on mõned tähtsad soovitused ja vältimised:
Soovitused:
Valige paksemad ja raskemad PVC-pallid – Need on tavaliselt vastupidavamad ning pakuvad paremat haarduvust ilma liiga libedaks või kleepuvaks muutumata. Pikaajaliseks kasutamiseks on ideaalne mittetoksiline, lateksivaba ja professionaalse kvaliteediga PVC.
Valige õige suurus – Palli suurus peaks sobima eri pikkusega kasutajatele. Kui inimene istub pallil, peaksid jalad maad puudutama ja reied olema paralleelsed põrandaga.
Kasutage elektrilist pumpa – Kui võimalik, tasub investeerida elektrilisse pumbasse. Käsipumbad on sageli vähem tõhusad ja ajakulukad, eriti spordisaalides, kus varustust kasutatakse regulaarselt.
Mida vältida:
Ära täida palli korraga täielikult:
Uute PVC-võimlemispallide puhul on soovitatav täita need esialgu ainult 80% ulatuses ning jätta need ööseks seisma. See võimaldab materjalil venida ja kohanduda oma lõpliku kuju saavutamiseks. Järgmisel päeval saab palli täielikult täis pumbata, mis tagab parema vastupidavuse ja stabiilsuse.
Loodame, et see juhend andis teile vajalikud teadmised teadlike ostuotsuste tegemiseks. Kas olete valmis oma varustust uuendama? Medpointis on valikus erinevaid võimlemispalle, mis vastavad sinu vajadusetele. Tule kohale kauplusesse Tallinnas Odra tn 6 või Tähesaju tee 11 või leia sobiv pall e-poes.
BLACKROLL® GYMBALL 65cm Võimlemispall
- BLACKROLL® GYMBALL 65 arendati spetsiifiliselt välja selleks, et olla kasutusel funktsionaalses trennis. Olgu tegemist koordinatsiooni- või stabilisatsioonitrenni või ka jõutrenniga, BLACKROLL® GYMBALL 65 on ideaalne trennikaaslane.