Kasulik, Tervis, Toodete tutvustused

Akupressuurmattide kasulikkus kehale

REA akupressuurmatt

Inimesed, kes kannatavad selja- või kaelavalu all, teevad palju asju, et leida leevendust.  Pisikeste, teravate plastmassist survepunktidega kaetud akupressuurmatid on üha populaarsem (kuigi mõnevõrra valus) vahend lihasvalu leevendamiseks ja lõõgastumiseks, nagu hea massaaž või akupressuurisessioon.

Siin selgitame akupressuurimattide kasulikkust ja seda, kuidas neid unikaalseid valu leevendajaid õigesti kasutada.

Kuidas akupressuurmatid töötavad ja nende kasulikkus

Akupressuurimatid, mida nimetatakse ka Shakti matideks, on suhteliselt uus leiutis, mis on inspireeritud iidsetest ravimeetoditest. Kuigi akupressuuri kontseptsioon on olnud kasutusel juba tuhandeid aastaid, muutus selle kodune kasutus populaarseks alles 2000. aastate alguses, kusjuures rootslased olid ühed selle varasemad kasutuselevõtjad. (2009. aastal kogunes Stockholmis 3000 inimest, et lamada korraga mattidel ja katsetada nende lõõgastavaid omadusi, millega püstitati Guinnessi rekord).

Võrreldes miljoni turul oleva valuvaigistiga, on akupressuurimatt – sageli koos akupressuuripadjaga – suhteliselt lihtne. Enam kui 4000 plastikust piikide abil avaldatakse survet korraga paljudele erinevatele kehaosadele, mis aitab vabaneda pingetest ja soodustab vereringet. Need on sarnased teiste isemüofastsiaalsete vabastamisvahenditega, nagu vahurullid ja massaažipallid, kuid töötavad suuremas ja vähem sihipärases ulatuses.

Erinevalt akupunktuurist, mis kasutab valu ja haiguste raviks valikulisi ja sihipäraseid punkte, avaldavad akupressuurimatid survet suurel pinnal.Matid avaldavad üldist mõju, vabastades müofastsiaalseid ja lihaspingeid ning suurendades vereringet.

Erin Weber, P.T., DBT, füsioterapeut Flow Physiotherapy’is Brooklynis, räägib, et tema patsiendid küsivad üha enam ka nende mattide kasutamise kohta lõõgastumiseks ja stressi vabastamiseks. “Seal on piisavalt survet lihaskiududele, et vabastada pingeid, kuid ka tõeliselt rahustada närvisüsteemi. ” Mattide surve – nagu iga teretulnud puudutus – võib vabastada hea enesetunde hormoone, nagu serotoniin, ja aidata aktiveerida keha parasümpaatilist (puhkuse ja seedimise) reaktsiooni.

Akupressuurimattide kasulikkuse kinnitamiseks on tehtud väga vähe uuringuid, kuigi üks 2011. aasta uuring kinnitas selle lõõgastavat mõju 32 inimesega väikeses uuringus.

Kuigi paljud lääne arstid või terapeudid ei toeta sageli matte, kahtlustab Weber, et rohkemad arstid võivad hakata neid soovitama, kui nende kasulikkuse kohta on tehtud rohkem pikaajalisi uuringuid.

Seni peab tema matte ohutuks  ja potentsiaalselt väga kasulikuks stressi ja valu leevendamiseks. Kui see on midagi, mis on mitteinvasiivne ja võib aidata teil oma närvisüsteemi lähtestada ja lihaspingeid lõdvestada, siis miks mitte proovida?

Akupressuurmattide kasutajad on täheldanud leevendust järgmiste seisundite puhul:

 • peavalud
 • kaelavalu
 • seljavalu
 • jalavalu
 • pingelised või jäigad seljalihased
 • stress ja pinge
 • fibromüalgia valu
 • unetus

Parimad tavad akupressuurmattide kasutamiseks

Kui olete akupressuurimattidega alles alustanud, on siin mõned nõuanded nende mugavaks ja taastavaks kasutamiseks:

 • Vältige neid alguses palja nahaga kasutamast: Kuna nende piigid võivad olla teravad, ei tohiks algajad nende mattide peal palja nahaga lamada. Olge teadlikud, et matt võib tunduda ka kipitav, seega hoidke käed sellest pikali lamades eemal, kui saate. Kuigi see on alati veidi kummaline tunne, harjute aja jooksul selle tundega ja saate selle reegliga rohkem mängida.
 • Lamades hingake aeglaselt: Akupressuurmatil lamades aeglaselt ja sügavalt sisse hingates võib selle mõju võimendada. See aitab tekitada üldist lõõgastust ja parandab verevarustust piiratud piirkondades – ja see leevendab ka pingeid ja valu.
 • Alustage alguses aeglaselt. Kui seda kombineerida diafragmaatilise hingamisega, võib tekkida väike peapööritus. Siis võiksite lõpetada ja minna tagasi oma tavapärase hingamissageduse juurde või keerata tagasi küljele.  Alustades kasutage matti paar minutit korraga ja töötage sealt edasi, kui hakkate end mugavamalt tundma.
 • Ärge kasutage seda liiga kaua: Kuigi mõnda akupressuurimatti turustatakse vooditarvikutena, ei soovitata nende peal magada ega neid kauem kui 30 minutit kasutada.  Kuna need piigid teevad nahale märkeid, võib pikalt sellel lamades tekkida verevalumeid või kahjustada nahapinda.

Rutiinid, millega alustada 

Kuigi selili lamamine matil on piisav, et hakata vabastama pingeid ülaseljas ja õla piirkonnas, on siin mõned harjutused, mis aitavad välja töötada keha eri piirkondades esinevaid pingeid:

 • Jalavalu puhul: Meie lemmik viis kasutada matti, on seista sellel paljajalu (või sokkides, kui see on liiga ebamugav). Igas jalas on üle 7000 närvilõpu ja refleksoloogia seisukohalt peegeldavad erinevad tsoonid erinevaid organeid. Nii et jalgade stimuleerimisega parandame nende organite vereringet ja stimuleerime närvisüsteemi.
 • Alaselja pingete puhul: Hoidke mõlemad põlved rindkere lähedal ja kiigutage vasakule ja paremale, et stimuleerida alaselja akupressuuripunkte.
 • Peavalu puhul: Peamine peavalu akupunktuuripunkt (GB20) asub kaelal, seega võib akupressuuripadja paigutamine sellele piirkonnale aidata leevendada peavalu.

Miks ei peaks neid kasutama?

Neid matte tuleks vältida, kui teil on avatud haav, sest need võivad põhjustada valu või infektsiooni. Need, kellel on kehv vereringe, ei saa tõenäoliselt nendest mattidest nii palju kasu ja on parem neid ka vältida. Kui teil on normaalne tunnetus kogu kehas ja jäsemetes ning terve nahk, siis peaks mati kasutamine olema igati õigustatud.

Erinevad akupressuurmattide tüübid

Kõik akupressuurimatid on üsna sarnased. Neid on siiski mitmes suuruses ja erinevates värvides. Tavaliselt maksavad nad 25 kuni 100 eurot ja rohkem. Mida rohkem piike on matil, seda mugavam (ja kallim) see tõenäoliselt on. Samuti on olemas öko materjalidest valmistatud matid, mis on natuke kallimas hinnaklassis.

Meie eelistame matte, mis on komplektis koos padjaga, mida saab panna kaelale, et leevendada kaelavalu ja peavalu.

Korduma kippuvad küsimused

Kes ei tohiks kasutada akupressuurimatti?
Akupressuurmatte ei tohiks kasutada lapsed ega imikud. Samuti ei ole need sobivad neile, kellel on kõrge vererõhk, verejooksuhäired või nahapõletik/infektsioon.

Kui te võite olla rase või olete rase, arutage akupressuurimati kasutamist esmalt oma arstiga. Lisaks, kui teil on tundlik nahk, südameprobleemid või mõni muu tõsine tervislik seisund, pidage enne akupressuurimatte kasutamist nõu oma arstiga.

Mis vahe on akupressuuril ja akupunktuuril?
Akupressuuris kasutatakse sõrmede, küünarnukkide jne. manuaalset survet, et avaldada survet akupunktidele. Akupunktuuris rakendatakse seda survet äärmiselt õhukeste nõelade abil, mis tungivad kehasse.

Kas akupressuurimatil võib liiga kaua lamada?
Kuigi akupressuurmatil lamamise jaoks ei ole kindlat ajalist piirangut (sageli soovitatakse vähem kui 30 minutit), võib liiga kaua naastude peal lamamine põhjustada verevalumeid või nahapinna kahjustusi. Üldiselt ei soovitata akupressuurimatil üleöö magama jääda.

Nõelamatt ja padi- pingetest vabastamiseks ja treeningust taastumiseks

23.95
Komplekt kooseb padjast, matist ja kandekotist Värvus Sinine/valge (vt pilti) NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada.     
Loe edasi

Ogaliste Massaaživahendite komplekt 5-in-1 Lilla

35.50
Ogaliste massaaživahendite komplekt  5-in-1 Komplekti kuuluvad nõeltega matt, massaažipadi, mugav kate hõlpsaks transportimiseks ja hoiustamiseks, ogapall ning massaažipallidega rull. Värvus: lillakas roosa NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Lisa korvi

REA Eco Soul Matt Gold (Matt + padi + kott)

Original price was: €225.00.Current price is: €89.00.
Kvaliteetne Euroopas valmistatud REA SOUL  akupunktuurimatt ja padi pingetest vabastamiseks. Suurepärane vahend keha lõõgastamise ja stressi maandamiseks.
SOUL matis on kasutatud vaid kõrgekvaliteedilisi, naturaalseid ja ökoloogilisi materjale.  Kui soovid kõige kvaliteetsemat akupuntuurimatti Eestis, siis see komplekt on just sulle! Komplektis Matt, padi ja kandekott! NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Lisa korvi

Rea kaelapadi akupuntuurnõeltega

27.50
Rea kaelapadi akupunktuurnõeltega aitab leevendada pingeid kaelas ja õlgades. Toimib stimulatsioonteraapiana, mis parandab vereringet, vähendab sterssi ja väsimust ning aitab leevendada selja- ja kaelavalusid. NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Vali

REA laimiroheline pikk 128cm massaažimatt + padi + kott

42.50
REA topelt pikk akupunktuurimatt ja kaelapadi pingetest vabastamiseks. Suurepärane vahend keha lõõgastamise ja stressi maandamiseks.
Akupunktuurimatt stimuleerib keha energiameridiaane ja akupunktuuri punkte ning parandavad energiavoogu. Tulemusena akupunktuuri seanss matil värskendab, suurendab heaolu, on kehale taastav, tasakaalustav ja immuunsust tugevdav. Mati mõõtmed: 43 x 128cmx 2 cm Padja mõõtmed: 37 cm x 15 cm x 10 cm Värvus: Laimi roheline /must Komplektis KANDEKOTT! NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Lisa korvi

REA Massaažimatt roosa/must + kott

19.95
REA akupunktuurimatt pingetest vabastamiseks. Suurepärane vahend keha lõõgastamise ja stressi maandamiseks.
Akupunktuurimatt stimuleerib keha energiameridiaane ja akupunktuuri punkte ning parandavad energiavoogu. Tulemusena akupunktuuri seanss matil värskendab, suurendab heaolu, on kehale taastav, tasakaalustav ja immuunsust tugevdav. Mati mõõtmed: 43 x 72cm x 2 cm Värvus: Roosa /must Komplektis ka kott! Materjal: Proloon madrats, puuvilla/poluester segu kate ja plastikust massaažinuppud
 • Matt: 230  massaažinuppu, igaühel 30 nõelapead
NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Lisa korvi

REA roosa/must massaažimatt + padi + kott

27.95
REA akupunktuurimatt ja padi pingetest vabastamiseks. Suurepärane vahend keha lõõgastamise ja stressi maandamiseks.
Akupunktuurimatt stimuleerib keha energiameridiaane ja akupunktuuri punkte ning parandavad energiavoogu. Tulemusena akupunktuuri seanss matil värskendab, suurendab heaolu, on kehale taastav, tasakaalustav ja immuunsust tugevdav. Mati mõõtmed: 43 x 72cmx 2 cm Padja mõõtmed: 37 cm x 15 cm x 10 cm Värvus: roosa /must Komplektis KANDEKOTT! NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Lisa korvi

Sveltus akupunktuurpadi kaelale või seljale

14.99
Akupunktuurpadi kaelale aitab leevendada pingeid kaelalihastes ning närvisüsteemi lõdvestada. Täiendava efekti saamiseks võite selle ühendada akupunktuurmatiga. NB! See toode on individuaalne hügieenitoode. Tervislikel ja hügieenilistel põhjustel ei saa toodet tagastada ega vahetada. 
Lisa korvi